Opel Meriva

Napsal Luděk Gühl (») v úterý 27. 9. 2016 v kategorii Zkušenosti s auty, přečteno: 1149×
meriva-a-01.jpg

Dnes zařadím do recenzí auto, které se již 6 let nevyrábí, ale třeba o něm někdo uvažuje jako o ojetině. 

S Oplem Meriva 1.7 CDTI jsem měl možnost jezdit celý týden, když bylo mé BMW v servise (ano, je tam stále, ale o tom jindy). Měl najeto asi 120 tis. kilometrů, takže to opravdu mohu prohlásit za test ojetiny.

Zvenku bylo auto takové kulaté. Vypadá trochu, jako když křeček zadržuje prdy. Bylo černé a na kolech mělo plastové kryty s imitacemi šroubů. Ne vážně, k čemu to je, kromě toho, že tím do okolí křičíte: ,,hrozně chci litá kola, ale namám na ně". Nemělo mlhovky, lakované kliky ani zrcátka, ale mělo na kufru chromovanou lištu, jakožto známku luxusu. Pak jsem otevřel dveře.

Při pohledu dovnitř mě ihned překvapila jeho výbava. Nemohu říct, že by žádnou neměl. Bylo tam rádio, co nehrálo, hodiny, co nešly nastavit, tempomat, co nefungoval a gumový volant, z nějž cosi odpadávalo. A taky tam bylo 5 sedaček. Právě u nich mi přišlo, že zabírají prakticky celé auto a že se k nim už nevejdu. Systém variability zadních sedaček je neuvěřitelně geniální. Například si je můžete posunout dopředu a tím si zmenšit prostor pro nohy nebo tu prostřední úplně sklopit do podlahy a mít mezi bočními dvěma díru, ve které se nejen krásně dá ztratit telefon, ale vsadím se, že by se tam dalo propašovat i pár imigrantů. Co se týká zavazadlového prostoru, tak se do něj věšly přesně dvě basy piva a jeden lovecký salám. Ovšem až po odendání krycího plata, protože to, jako u jiných aut, nevytáhnou dva provázky vzhůru, ale musíte ho dát pryč manuálně. Je to velmi praktické kupříkladu, když táhnete těžký nákup a nebo tělo podnikatele k Orlické přehradě. Přístrojová deska byla velmi přehledná a na všechny dvě funkce, které měla, tedy nefungující rádio a větrák bez klimatizace, jsem dosáhl, aniž bych u toho musel mít speciální gymnastickou průpravu. Nastartoval jsem ten mocný diesel a vyrazil jsem.

Motor si při sešlápnutí pedálu dal nejprve kávičku a pak zabral. Jenže záběr mu moc dlouho nevydržel. Pracuje v dost malém spektru otáček a tak už v 60 km/h tam máte pětku (pokud jí najdete) a není kam dál řadit. To se samozřejmě projevilo na hluku. Ani mi nevadilo, že nefungovalo rádio. Stejně bych ho přes motor neslyšel. Kvalty se spíše hledaly, než řadily a dokonce se mi párkrát stalo, že mi trojka sama vyskočila do neutrálu. Možná se tím Opel stará zákazníkům o zábavu na dlouhé cesty. Řízení bylo také velmi vzrušující, při zatáčení doleva něco začalo krásně pravidelně cvakat ze sloupku řízení, nehledě na to, že po puštění volantu začalo auto samovolně měnit jízdní pruh na dálnici. Nikdo si asi nemyslí, že s malým MPV bude jezdit jako se závodním autem, ale smrt v očích a kvílení uzounkých pneumatik při průjezdu mírné zatáčky jsem opravdu nečekal. Co mi ale vadilo nejvíc byl posez. Někomu to vyhovuje, ale já nemám rád pocit, že sedím spíše na autě, než v něm. Sedačka byla hodně vysoko. Abych dosáhl na pedály, musel jsem jí mít i hodně kolmo a do toho přístrojová deska končila někde v úrovni mých prsou, takže jsem na ní koukal spíše shora. A do toho to prosklení. Celou cestu jsem měl vtíravý pocit, že si mě v té výloze všichni ostatní řidiči prohlížejí, když mě předjíždějí. 

Dnes si toto rodinné, variabilní auto můžete pořídit v autobazaru za nějakých 40 - 50 tis. Kč, ale proboha to nedělejte. Vůbec nepochybuji o tom, že první majitel byl nadšený. Fungovalo mu rádio, z volantu a řadicí páky mu neopadával nějaký hnus a hlavně za to vyplázl v té době nějakých 350 000 Kč, takže byl zticha a chyby přehlížel. Vsadím se ale, že by ty peníze radši utratil třeba za ojetou Mazdu MX-5. Bohužel při koupi Opelu Meriva hrají prim jiné skutečnosti. Především manželka.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Lída z IP 37.48.8.*** | 23.6.2019 08:20
Jéé, tohle bylo moje milované auto smile Měla jsem ho i ve stejné barvě. Musím říct, že bylo věrné a nikdy nezklamalo. Jen jsme s rodinou potřebovali ještě větší a tohle bychom už neuživili, tak jsme ho museli prodat. No a to teprve začalo šílené kolečko, kam ho vlastně prodat a že kolem toho bude strašně moc starostí. Nakonec jsme narazili na zahotove.cz/#1#uvod a proběhlo to bez starostí smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a devět